oficiální stránky města pod Králickým Sněžníkem 

Dnes je

Datum: 21. 01. 2018
Svátek má: Běla
Nejbližší akce

Počasí

Aktuální teplota
(21. 1. 2018 13:45)
-0.8 °C

Vlhkost
69.2%

Detailní informace a statistiky o počasí

Vybíráme z galerie

Počet návštěv:

Nová vyhlídka pod Králickým Sněžníkem

V pátek 20. června 2014 jsme slavnostně otevřeli novou vyhlídku pod Králickým Sněžníkem, která vznikla rekonstrukcí radniční věže.

Vyhlídka byla spolufinancována z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Pro veřejnost bude vyhlídka otevřena od poloviny měsíce července.Záznam ze slavnostní otevření Vám přinášíme formou fotogalerie.

Pro veřejnost je vyhlídka otevřena dle otevírací doby Turistického informačního centra, tj.:

 

červen – září, leden - březen: Po, Út, St, Pá, So: 8-12 a 12.30-17 h, Čt: 8-14 h, Ne: 8-13.30 h.
říjen - prosinec, duben – květen: Po, Út, St, Pá:8-12 a 12.30-16.30 h, Čt: 8-14 h, So: 8-12 h.

Vstupné je 20,- Kč/osoba (děti do 6 let zdarma), jednorázový vstup max. pro 5 osob! + 100,- Kč vratná záloha za čipovou kartu

 

 Z historie radniční věže

Radnice je pozdně renesanční budova s věží postavená v letech 1618-19 Adamem Hanckem za přispění Antonia da Thomy. Bylo to v období, kdy Staré Město patřilo rodu Jana Petřvaldského z Petřvaldu a Řečic. Jeho erb s pávem uvidíme při pohledu na radniční věž  od dnešního Informačního střediska (jižní průčelí).

Staré Město vzniklo na historické stezce vedoucí Kladským průsmykem do Slezska. Pomezní město bez hradeb vyžadovalo nutnou ostrahu, účel věže s ochozem byl tedy jednoznačně strážní.  V historických materiálech však nebyla nalezena jediná zmínka o věžním hlásném či věžníkovi.

Za pravděpodobný útulek věžních strážců lze považovat podkrovní prostory druhého patra radnice, případně jen jejich část.

Městská radniční věž vystupuje z jižního průčelí radnice z poloviny své hmoty a je vysoká 35 metrů. Šestipodlažní  věž se dělí na dolní čtyřhrannou část a horní šestihrannou. Ve valeně klenutém přízemí s výsečemi  je umístěna kancelář Městského úřadu.

První i druhé patro věže jsou přístupné vnitřním radničním schodištěm, kterým se dostaneme až do půdního prostoru, odkud začíná vlastní věžní schodiště.

Třetí patro radniční věže, již osmihranné, má účel hodinového patra. Je zde umístěna hodinová skříň. Vlastní chod hodin je již elektrický.

Páté, hlásné patro obsahuje nevelikou vnitřní místnost, jež nenaznačuje, že by bývala obývanou věžní světničkou.

Krytý okružní ochoz má poměrně úzký průchod. Venkovní osmihranný obvod podlaží je tvořen osmi arkádovitými otvory. Na hlavních stranách věže se nachází čtveřice kulatých ciferníků. Čtyři rohové strany vyplňují zasklená okna.

Střecha má podobu dvojité cibulovité báně s lucernami a špicí.

Použitá literatura: Zdeněk Fišera,  Encyklopedie městský věží v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

 

Na jižním průčelí radniční věže vidíme také znak Starého Města.

Je na něm zobrazení horník s kladivem v napřažené ruce, stojící proti vztyčenému medvědovi…..

Legenda vypráví, že markrabě moravský, pozdější císař Karel IV., se při návštěvě Starého Města r. 1336 vydal na lov. Byl napaden medvědem, ale statečný zdejší horník ho zachránil. Jako dík za tuto záchranu povýšil městečko na svobodné horní město a dal mu do znaku právě horníka  a medvěda.

 

Na západní straně radnice býval umístěn až do poloviny 50. let 20. století veliký dřevěný kříž.

Pověst, která se k němu váže:

Někdy v té době, snad několik let před tím, se skupina rozjařilých mladíků  pozdě večer vyhrnula z místní hospody na náměstí. Pokřikovali chvíli na silnici u radnice, domů se jim ještě nechtělo. V opilé rozmařilosti dostali nápad pomstít se nějak Ukřižovanému, který je z výše velkého dřevěného kříže na zdi radnice pozoroval a jako by jim domlouval. Ten, kdo to měl domů nejblíže zaběhl pro pilu a žebřík. Vylezl na něj a za stálého povzbuzování svých kamarádů se jal řezat. Sotva se však pila zařízla do dolní části kříže a udělala několik zřetelných stop na dřevě, žebřík se zakymácel a odvážný chlapík s křikem padl na zem. Rázem bylo po legraci, veselí a smíchu fandících kamarádů. Jeden z nich nyní ležel na zemi bez vlády a v bezvědomí. Z toho se sice po chvíli probral, ale na nohy se již nepostavil. Občané Starého Města ho již potom jinak než na vozíčku nikdy nespatřili.

 

Vyhlídka byla spolufinancována z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

 

Jste zde: Úvod > Nová vyhlídka pod Králickým Sněžníkem

 
 

Často hledáte

 

© Město Staré Město 2011   |   Tvorba webových stránek Užitečnýweb.cz   |   prohlášení o přístupnosti   |   webmaster